Konferencja CIVL 2011 - Dzień 1

W dniach 26-27 lutego 2011 odbywa się konferencja komisji lotniowej i paralotniowej FAI. Polskie stanowisko na konferencji reprezentują Jęrzej Jaxa-Rożen i Karolina Kocięcka. Będę wam przekazywać "Live!" informacje na temat podjętych decyzji.
Uprawnionych do głosowania jest 34 krajów (5 przez przekazanie pełnomocnictwa). Większość absolutna - 18 głosów, większość 2/3 - 23 głosy.
Legenda:
FAI - Międzynarodowa Federacja Sportów Lotniczych
CIVL - Komisja Lotniowa i Paralotniowa FAI
Zarząd CIVL - przewodniczący, 5 członków i sekretarz
Delegat CIVL - przedstawiciel kraju-członka FAI, uprawniony do głosowania
Delegat alternatywny - zastępca delegata głównego, uprawniony do głosowania w przypadku jego nieobecności
NAC - krajowa władza sportów lotniczych, członek FAI, w przypadku Polski - AP
WPRS - światowy ranking pilotów lotniowych i paralotniowych

9:30
Obecnie zgłaszane są konflikty interesów, np. jeżeli jakiś kraj zgłaszał ofertę organizacji mistrzostw.

9:45
Pkt. 4 porządku obrad: zgłaszanie dodatkowych propozycji, które nie były uwzględnione w porządku obrad. Aby dodać taki punkt, poza zgłaszającym go ktoś inny musi go poprzeć, a 2/3 delegatów musi się zgodzić.
Hiszpania zgłasza propozycję, żeby zwiększyć wpisowe na MŚ w Piedrahicie o 7 euro na pilota na dzień, gdyż mają problemy finansowe.
Francja zgłasza propozycję, żeby FAI/CIVL pokryło różnicę, jaka brakuje organizatorom MŚ w Hiszpanii.
Dania zgłasza propozycję, żeby rekord prędkościowy można było zgłaszać na tym samym formularzu, co rekordy dystansowe.
Wszystkie propozycje wchodzą do porządku obrad.

Pkt. 5:  Przyjęcie protokołu z obrad w 2010 r. - większość ZA

Pkt. 6: Raport przewodniczącego CIVL. Najważniejsza kwestia to to, że trudno jest zmobilizować osoby pracujące społecznie w podkomisjach do regularnej pracy. W CIVL tylko jedna osoba jest opłacana, reszta pracuje na zasadach wolontariatu. Francja się pyta, jak są dzielone wpływy - John Aldridge, przewodniczący CIVL odpowiada: budżety wszystkich komisji FAI podlegają pod przepisy statutowe FAI. Obecnie FAI straciła dwóch dużych sponsorów, chociaż finanse FAI są w dobrym stanie. Obecnie na koncie CIVL jest 160 000 euro, każdy rok komisja zamyka na plusie.

Pkt 7: Raport Sekretarza Generalnego FAI - prezentuje Jean Marc Badan, dyrektor ds. sportu i rozwoju. Drobne zmiany w przepisach wykonawczych, np. dotyczące zasad organizacji spotkań plenarnych. Igrzyska Sportów Nieolimpijskich (World Games) w 2013 r. w Cali w Kolumbii - komisja CIVL ma pomóc w organizowaniu sportów PG i HG na tych igrzyskach. Centralna baza danych licencji sportowych ma ruszyć w pełni w 2012 r. Podkreślenie, że w FAI obowiązują przepisy antydopingowe.

10:30
Pkt 8: Ratyfikacja decyzji Zarządu CIVL z października 2010:
1. Przyznanie organizacji 3. Mistrzostw Azji Chinom
2. Odmówienie organizatorom paralotniowych MŚ w Hiszpanii podniesienia wpisowego
3. Przedłużenie 30-dniowego terminu na otrzymanie przez Słowenię pozwolenia od NAC Chorwacji na organizację słoweńskich mistrzostw w lądowaniu na celność
4. Zatwierdzenie regulaminu paralotniowych MŚ w Piedrahicie
5. Zatwierdzenie regulaminu lotniowych MŚ w Sigillo/Włochy

Decyzje zostały zatwierdzone (zwykłą większością). Nie oznacza to, że decyzją delegatów niektóre z decyzji zarządu będą odrzucone (np. kwestia wpisowego na MŚ)

10:45 przerwa na kawę ;)

11:10
Pkt 9: Raporty z zawodów 1. kategorii w zeszłym sezonie:
1.Paralotniowe Mistrzostwa Azji w Japonii
2. Lotniowe Mistrzostwa świata kobiet, mistrzostwa klasy 2 i 5 w Niemczech - nie odbyła się żadna konkurencja!
3. Paralotniowe mistrzostwa Europy, Austria
4. Paralotniowe Mistrzostwa Europy w lądowaniu na celność w Turcji

John Aldridge powitał Billa Moyesa, który dołączył do nas na konferencji

11:28
Pkt. 10: Raport z decyzji podjętych podczas wspólnej sesji wszystkich delegatów, dotyczącej kwestii bezpieczeństwa. Aby przegłosować zmiany w kodeksie sportowym, potrzebna jest większość 2/3.
Raport został przyjęty jednogłośnie.

Pkt. 12: Raport z decyzji podjętych przez podkomisję paralotniową:
- przez cały rok pracowała tzw. grupa techniczna ds. klasy otwartej, pod przewodnictwem Martina Scheela. rekomendacje tej grupy zostały przyjęte przez podkomisję (wymagania techniczne, konieczność otrzymania skrzydła minimum 30 dni przed zawodami, konieczność ukończenia skrzydła przez producenta minimum 60 dni przed zawodami i przesłanie specyfikacji do CIVL). Jednomyślnie przyjęto propozycję, żeby zasady te zostały przyjęte już na MŚ w Piedrahicie.
- punktowanie zatrzymanej konkurencji, w przypadku gdy żaden pilot nie doleciał do mety (zmniejszyć wtedy wartość konkurencji do 80%)
- podkomisja prawie jednogłośnie przyjęła propozycję francuską dot. skrzydeł dopuszczonych do zawodów 1. kat., natomiast nie było takiej zgodności w przypadku propozycji brytyjskiej (tylko max EN-D)
- przyjęte plany na kolejny rok: nadal ma pracować grupa ds. klasy otwartej, grupa ds. bezpieczeństwa
- zostały przejrzane oferty organizacji MŚ w 2013 r.:
1. Bułgaria/Sopot
2. Portugalia
3. Turcja/Kayseri
Wszystkie oferty zostały uznane pozytywnie, tzn. nie ma w nich nic, co by skłaniało podkomisję do odrzucenia którejś oferty ze względów bezpieczeństwa, organizacyjnych, finansowych etc. Więc o wyborze oferty zdecyduje głosowanie delegatów.
Raport został przyjęty jednogłośnie.

Pkt 11: Raport podkomisji lotniowej:
- powstała grupa robocza ds. bezpieczeństwa
- bardzo dobrze działa już system mierzenia sprogów (chodzi o kąt ustawienia końcówek lotni - zbyt niskie ustawienia znacząco wpływają na podatność lotni na koziołkowanie) - podczas mistrzostw świata we Włoszech zostaną pomierzone wszystkie lotnie. Ważne jest, aby powstała porządna baza danych. DHV pokrywa koszty wykonywania takich pomiarów
- małe zmiany w przepisach - w poprzeczce sterownicy wykonanej z włókna węglowego musi być dodatkowo kabel wzmacniający, który wytrzyma obciążenie, jeżeli poprzeczka pęknie
- małe zmiany w regulaminie mistrzostw świata we Włoszech dot. lotni niecertyfikowanych dopuszczonych do zawodów (prototypy nie są już dopuszczane na mistrzostwach lotniowych)
- organizatorzy lotniowych MŚ chcą zwiększyć liczbę dopuszczonych pilotów ze 150 do 152 - wtedy wszystkie zgłoszone kraje będą mogły mieć teamy składające się z 6 pilotów - i tak jest niewielkie prawdopodobieństwo, że wszystkich 152 pilotów się pojawi. Podkomisja popiera ten wniosek
- propozycja Danii dot. kwalifikacji pilotów na zawody kat. 1. - zamiast używania kryterium miejsca w 2/3 stawki zawodów, brać pod uwagę punkty z WPRS.
- przegląd oferty na MŚ w 2013 r. w Australii/Forbes - bardzo dobra oferta.
Raport został przyjęty jednogłośnie.

Pkt. 13: Raport podkomisji Accuracy (czyli celność lądowania):
- na zawodach na celność lądowania bardzo ważni są dobrze przeszkoleni sędziowie. Podkomisja zgłasza wniosek o przyznanie budżetu 3500 euro na szkolenia dla sędziów w 2011 r. 
- zupełnie na nowo napisany rozdział 13 Części 7C Kodeksu sportowego, dotyczący przepisów związanych z pracą sędziów 
- propozycja zmniejszenia wymaganego centra do 5 m
- propozycja, żeby zrobić ogólny przegląd całego Kodeksu sportowego cz. 7, aby uprościć jego zapisy, np. wyjąć z kodeksu zapisy dotyczące organizowania ceremonii wręczania nagród itp. - żeby kodeks był bardzie zrozumiały dla zawodników
- oferta mistrzostwa świata w 2013 r. w Sarajewie - oferta przyjęta pozytywnie
- zatwierdzenie regulaminu mistrzostw świata 2011 w Czechach
Raport został przyjęty jednogłośnie.

12:45
Pkt. 14: Raport podkomisji akrobacyjnej
- podsumowanie wydatków na szkolenia sędziów (4500 euro)
- prośba o przyznanie budżetu na ten cel na 2011 r. w wys. 6000 euro
- akrobacja paralotniowa jako dyscyplina sportu rozrasta się bardzo dynamicznie. Najbardziej aktywne kraje to Austria (17 pilotów), Francja (33), Włochy, Norwegia (28), Hiszpania (22) i Szwajcaria (17). 217 pilotów wzięło udział w zawodach w 2010 r. 182 pilotów z 28 krajów jest w światowym rankingu. 12 kobiet z 7 krajów. Odbyły się 3 zawody cyklu Pucharu Świata Akro (APWC)
- plany na 2011 r.: APWC w Austrii, w Turcji, Acro Jam.Austria, Puchar Norwegii (5 zawodów), Mistrzostwa Szwajcarii, Francji, Hiszpanii, Acro Latino/Ekwador, pokazy akro w Szwajcarii
- wypadki na zawodach akro w latach 2000-2010 (ponad 100 imprez): zazwyczaj niewielkie obrażenia, jeżeli pilot nie trafi w platformę, jedyny wypadek śmiertelny w 2003 r. we Włoszech
- stworzona została nowa platforma, która ma minimalizować możliwość obrażenia (pilot po prostu się od niej odbija, jeżeli trafi z boku)
- potrzeba, żeby więcej krajów włączało się w organizację zawodów akro
- stworzona strona www.acroparaglidingevents.com - dużo informacji i kontaktów
- prośba do grupy zajmującej się oprogramowaniem, żeby stworzyć program do szybkiego przyznawania punktów na zawodach akro (tak jak np. w łyżwiarstwie figurowym)
- ma powstać grupa robocza, mająca na celu ustalenie przepisów dot. rekordów w akro

[Dygresja Jean Marca Badana - FAI pracuje nad stworzeniem nowych formatów zawodów. Jest pomysł, aby zawody kat. 2. podzielić na kilka podkategorii, np. brązowe, srebrne i złote, oraz dodać nową kategorię zawodów "marketingowych" - czyli atrakcyjnych dla publiczności i promujących sport, np. zawody akro]
Raport został przyjęty jednogłośnie.

13:24-14:30 przerwa na lunch

14:34
Pkt. 15: Raport podkomisji ds. rekordów i odznak:
- prezentacja odznak i plakietek i jak je zdobywać
Raport został przyjęty jednogłośnie.

Pkt. 16: Raport grupy roboczej ds. oprogramowania:
- nowy dokument opisujący formułę GAP (dostępny na stronie CIVL)
- nowe rodzaje konkurencji i nowe opcje punktowania, np. LiveTracking
- punktowanie zatrzymanej konkurencji, jeżeli nikt nie doleciał do mety
- uruchomienie oficjalnego światowego WXC - online contest http://wxc.fai.org/
- uruchomiona baza danych jury i stewardów na zawodach 1. kategorii
- baza licencji sportowych - miała być oficjalna od tego roku, ale będzie obowiązkowa od 2012 r.
- stworzenie internetowej bazy danych wypadków na zawodach

Trochę więcej o WXC:
FAI będzie teraz działać, żeby wszystkie narodowe xcontesty się dołączyły. Dla zwycięzców będą dyplomy. Loty nie są zgłaszane bezpośrednio przez pilotów, tylko przez narodowe zawody online. Aby być klasyfikowanym nie potrzeba licencji FAI, tylko numer identyfikacyjny CIVL. Jeżeli ktoś brał już udział w zawodach FAI, to może swój numer sprawdzić tutaj: http://civlrankings.fai.org/?a=304. Jeżeli ktoś nie ma numeru CIVL, musi się zarejestrować tutaj: http://civlrankings.fai.org/FL.aspx?a=332 .
Punktacja: trasa otwarta = km x 1,0
trójkąt płaski = km x 1,2
trójkąt płaski = km x 1,4
Do klasyfikacji generalnej brane jest 6 najlepszych wyników. Dla PG będą 3 klasy: Open, Sport, Fun
Raport został przyjęty jednogłośnie.

15:15

Pkt. 22: Prezentacja ofert organizacji zawodów 1. kategorii w 2013 r.
1. Lotniowe Mistrzostwa Świata, Australia/Forbes. Prezentuje Bill Moyes - bardzo ciekawa prezentacja, widać że Forbes jest super przygotowane, ale w związku z używaniem holów powietrznych wpisowe wyniesie.... 1500 dolarów australijskich (kurs na dziś 1 AUD = 2,94 zł)
2. Paralotniowe Mistrzostwa Świata, Bułgaria/Sopot. Prezentuje Dimitar Valkov.
Wpisowe 460 euro. Planują podwyższenie sufitu z 3000 m do 4000 m

15:52 Przerwa kawowa

16:10
3.  Paralotniowe Mistrzostwa Świata, Portugalia/Monteigas. Prezentuje Fernando Amaral.
Wpisowe 450 euro. Super profesjonalnie przygotowana prezentacja wideo (do ściągnięcia po tym linkiem). Darmowy kemping, 5 euro w pokojach dwuosobowych ze śniadaniem w hotelach. Bardzo dobrze przygotowane wszystkie instalacje, biura i inne obiekty. Dobry transport, komunikacja, internet wszędzie, nawet na startowisku, itp. Zapewniony Livetracking.

4. Paralotniowe Mistrzostwa Świata, Turcja/Kayseri.
300 euro wpisowe, darmowe spanie w pokojach gościnnych 4-6 osób. Livetracking. Budżet w dużej mierze zależny od sponsorów.

Już widać, że wybranie jednej oferty na paralotniowe MŚ nie będzie łatwym zadaniem. Bardzo dobrze znamy Bułgarię i uważam, że byłoby to świetne miejsce na zawody, ale prezentacja była bardzo słabo przygotowana - w ogóle nie wiadomo jakie instalacje zostaną przygotowane na mś. Turcja prezentowała się lepiej, a najlepiej Portugalia. Tak jak do tej pory zazwyczaj wiedziałam przed głosowaniem, która oferta zwycięży, tak teraz nie mam zupełnie pojęcia.

5. Paralotniowe Mistrzostwa Świata w lądowaniu na celność, Bośnia i Hercegowina/Sarajewo.

6. Paralotniowe Mistrzostwa Azji, Chiny/Linzhou

7.  Paralotniowe Mistrzostwa Azji w lądowaniu na celność, Taiwan - oferta nieoficjalna, może zostać przyjęta decyzją Zarządu CIVL.

17:25
Pkt. 18: Raport podkomisji ds. kodeksu sportowego - podkomisja zawsze przedstawia zmiany wprowadzane do kodeksu sportowego FAI Część 7.
Raport został przyjęty jednogłośnie.

Pkt 25: Propozycje zmian w przepisach wewnętrznych CIVL.
Zmiany zostały przyjęte jednogłośnie. 

I to by było na tyle dzisiaj. Teraz zacznie się "duża" polityka - zajęcia w podgrupach i przekonywanie do głosowania na oferty i na stołki. Część dalsza relacji jutro o 9:15.

17:49 - end of transmission

0 komentarze:

Prześlij komentarz